035-730x435
10cze

Prace wysokościowe – dlaczego są potrzebne?

Zawód alpinisty przemysłowego wiąże się z wykonywaniem różnego rodzaju prac na wysokości w trudno dostępnych miejscach. Wysoki poziom ryzyka sprawia, że każda osoba, która chce wykonywać ten zawód musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Prace wysokościowe składają się nie tylko z mycia okien, ale również z konserwacji, która zapewnia utrzymanie budynku w dobrym stanie technicznym przez wiele lat.

Prace wysokościowe – kluczowe informacje w pigułce

Mycie okien w wieżowcach jest możliwe wyłącznie z poziomu dostępu linowego. Oczywiście aby efektywnie i przede wszystkim bezpiecznie przeprowadzić prace tego typu, niezbędne jest doświadczenie, umiejętności, sprzęt, wiedza i uprawnienia. Czysty budynek jest wizytówką firmy, dlatego mycie okien warto regularnie zlecać profesjonalistom. Jeżeli biurowiec nie znajduje się w miejscu szczególnie narażonym na zabrudzenia, wówczas czyszczenie dwa razy w roku jest w zupełności wystarczające. Dlaczego jeszcze prace wysokościowe są niezbędne?

  • Aby budynek pozostawał w dobrym stanie technicznym, przede wszystkim należy zadbać o efektywne odprowadzenie wody. Jest to szczególnie ważne wiosną i jesienią, gdy zdarzają się częste i intensywne ulewy. Niestety system rynien jest często zatkany przez zanieczyszczenia lub ptactwo. Ograniczenie przepustowości lub całkowite zatkanie może doprowadzić do zawilgocenia budynku. Prace wysokościowe polegają również na kontroli wszystkich rynien i w razie konieczności dokładnym usunięciu zanieczyszczeń.
  • Alpinista przemysłowy wykonuje także prace związane z czyszczeniem elewacji. Do tego celu przeważnie wykorzystuje się wodę pod odpowiednim ciśnieniem. Firmy oferujące prace wysokościowe specjalizują się także w malowaniu elewacji. Niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, w połączeniu ze smogiem sprawia, że elewacje budynków stopniowo tracą pierwotny wygląd. Aby temu zapobiec, warto systematycznie zlecać kompletne malowanie budynku. Oczywiście najlepsze efekty uzyskamy gdy elewacja najpierw zostanie dokładnie oczyszczona, a dopiero potem pomalowana. Takie podejście zapewnia najlepsze efekty.

Dodatkowe zadania alpinisty przemysłowego

Podejmując współpracę z profesjonalną firmą oferującą prace wysokościowe mamy pewność, że wszyscy pracownicy mają aktualne badania lekarskie, uprawnienia oraz szkolenia BHP. Przed wyborem konkretnego przedsiębiorstwa warto sprawdzić czy posiada ono referencje od innych firm.

  • Alpinista przemysłowy specjalizuje się także w pracach montażowych i demontażowych. Najlepszym przykładem są prace związane z zewnętrznymi banerami reklamowymi.
  • Prace montażowe obejmują również budowanie konstrukcji i dodatkowych elementów budynku, takich jak np. oświetlenie.
  • Firmy specjalizujące się w pracach wysokościowych wykonują też różnego rodzaju naprawy. W przypadku gdy element lub urządzenie znajduje się w trudno dostępnym miejscu i wymaga naprawy lub serwisu, dostęp linowy jest często jedynym rozwiązaniem. Alpiniści przemysłowi przeważnie posiadają podstawową lub średnio-zaawansowaną wiedzę z zakresu mechaniki i elektryki. Z tego powodu mogą skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie wykonywać zarówno prace serwisowe, jak i związane z naprawami.

 

Profesjonalne przedsiębiorstwa oferujące prace na wysokości działają zgodnie z polską normą PN 90Z08057. Warto dodać, że w przypadku nagłych sytuacji, które mogą potencjalnie powodować zagrożenie, alpiniści przemysłowi są gotowi do pracy 24 godziny na dobę, na terenie całego kraju.