okna w biurze
08wrz

Jak dbać o czystość okien w biurowcach?

Utrzymanie czystości okien w biurowcach jest niełatwym zadaniem, dlatego do jego wykonania zatrudnia się specjalistów określanych mianem alpinistów przemysłowych. Mają oni doświadczenie w wykonywaniu prac na wysokości, a oprócz tego dysponują specjalistycznym sprzętem pozwalającym na wyczyszczenie nawet trudno dostępnych powierzchni. Warto zaznaczyć, iż mycie okien w kilkunastopiętrowych biurowcach jest klasyfikowane do grupy prac niebezpiecznych. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jak czyszczone są okna w biurowcach?

Czyste okna nie tylko zwiększają komfort przebywania w danym pomieszczeniu, ale również sprawiają, że sam budynek prezentuje się bardziej estetycznie. To z kolei przekłada się na wizerunek firmy, która ma swoją siedzibę w obiekcie. Szybkość brudzenia się szyb zależy od wielu czynników, z czego jednym z najbardziej istotnych jest położenie. Jeśli budynek jest zlokalizowany w pobliżu głównej drogi, gdzie ruch samochodów jest bardzo duży, zanieczyszczenia ze spalin samochodowych będą osadzać się na szklanej powierzchni. Kolejnym czynnikiem wpływającym na powstawanie brudnych osadów na szybach jest smog oraz oczywiście deszcz. Profesjonalne firmy oferujące mycie okien na wysokości korzystają m.in. z technik alpinistycznych dzięki czemu są w stanie przywrócić estetyczny wygląd nawet tym najwyżej położonym.

Warto zaznaczyć, iż alpiniści przemysłowi zawsze dopasowują technikę do określonych warunków panujących w danym miejscu oraz lokalizacji obiektu, jego wysokości i zakresu prac. Jeśli budynek jest dość niski często wykorzystuje się rusztowania. Takie konstrukcje charakteryzują się dużą nośnością, łatwym i szybkim montażem oraz demontażem, a oprócz tego stosunkowo niską wagą. Jeśli dostęp do szyb jest mocno utrudniony przyda się podnośnik koszowy. Pozwala on na bezpieczną i komfortową pracę, oczywiście w zakresie maksymalnego zasięgu.

Dodatkowe informacje na temat mycia okien na wysokości

Podczas realizowania prac przy wykorzystaniu dostępu linowego, jedna osoba jest odpowiedzialna za nadzór nad ich przebiegiem. Alpiniści przemysłowi muszą każdorazowo przejść instruktaż oraz być wyposażeni w środki ochrony indywidualnej. Do tej grupy zaliczają się uprzęże, podsystemy łącząco-amortyzujące oraz punkty zakotwienia. Zapewniają one bezpieczeństwo oraz asekurację na każdym etapie. Taki sprzęt musi posiadać wszystkie potrzebne atesty. Mycie okien powinno zostać poprzedzone sprawdzeniem wszystkich elementów zaliczanych do grupy środków ochrony indywidualnej. W jaki sposób usuwane są zabrudzenia? Jedną z najbardziej popularnych opcji jest wykorzystanie myjek ze ściągaczką. Tego typu sprzęty są oczywiście odpowiednio lekkie i poręczne, co przekłada się na wysoki komfort użytkowania. Oprócz tego można liczyć na przyspieszenie prac.

Alpiniści korzystają wyłącznie z profesjonalnych środków myjących, które skutecznie radzą sobie z różnymi zanieczyszczeniami. Jeśli szklane powierzchnie są sporej wielkości, przydatne będą kije teleskopowe o zasięgu nawet do 10 m. Do grupy niezbędnych akcesoriów zaliczają się ponadto listwy ściągające, ścierki i skrobaczki. Warto zaznaczyć, iż osoby zajmujące się profesjonalnym myciem okien dbają także o czystość pozostałych elementów, czyli ram, ościeżnic, parapetów zewnętrznych i systemów osłonowych. Nierzadko wykorzystują też wodę zdemineralizowaną, która ogranicza konieczność wycierania szklanych powierzchni oraz minimalizuje ryzyko pojawienia się smug.